Avrupa Çocuk Acil Toplantısı

   3 -5 Kasım 2010 tarihleri arasında Kuşadası'nda 1. Ulusal Çocuk Acil ve Ambulatuar Pediatri Kongresi gerçekleştirildi. Ülkemizin çeşitli bölgelerinden çocuk hekiminin katıldığı kongrede pediatride sık rastlanan aciller ve çocuk hastaya bütüncül yaklaşım getiren temel konular ve sorunlar ele alındı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seracettin Çom açılış töreni konuşmasında Türkiye'deki acil sağlık hizmetleri hakkında bilgi verdi. Edilen veriler ışığında ülkemizdeki acil sağlık hizmetlerinin uluslararası standartlarda olduğunu söyledi. Bununla birlikte, çocuklardaki acil sağlık hizmetlerine özel önem verdiklerini ve bu konuda her türlü gelişme için, özellikle de eğitim konusunda Çocuk Acil Tıp derneği ile işbirliği yapacaklarını söyledi.

   Kongrenin üçüncü gününde Avrupa Pediatri Akademisi Çocuk Acil Çalışma Grubu tarafından Avrupa’da Çocuk Acil Tıp Eğitimi konulu çalıştay yapıldı. Fransa, İtalya, İsveç, İsviçre, Hollanda, Londra ve Liverpool’dan katılan temsilciler kendi ülkelerindeki çocuk acil uygulamaları ve karşılaşılan sorunları tartıştılar. Ülkemizdeki çocuk acil uygulamaları ve gelişmeler ise Çocuk Acil Tıp Derneği genel sekreteri Doç. Dr. Durgül Özdemir tarafından aktarıldı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğünü temsilen katılan Dr. Engin Uçar ülkemizdeki çocuk acil yan dal eğitiminin gelişim süreci hakkında bilgi verdi.

   Fransa’dan katılan Prof. Dr. Jean-Christophe Mercier Avrupa Çocuk Acil Eğitim Müfredatını sundu. Çalıştayın son konusu olarak Avrupa Birliği Çocuk Acil Tıp Araştırma İletişim Ağı'nın oluşturulması konuşuldu. 

   Sonuçta, Çocuk Acil Tıp Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu önemli toplantı ile Avrupa’da Çocuk Acil Eğitiminin gelişimi ve standardizasyonu açısında önemli bir adım atılmış olup ülkemizde yeni ihdas edilen yan dal olan Çocuk Acil’in gelişimine önemli katkılar sağlayacağı inancındayız.

 

Çocuk Acil Tıp Derneği: 1379 Sk. No:57 Efes İş Hanı A Blok K:3 D:303, Konak, İZMİR (0232) 446 06 18 cocukacildernegi@gmail.com
Dukan Diyeti Karatay Diyeti Hamilelik Belirtileri Protez Saç baş ağrısı Göbek eritme göbek eritme hareketleri Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır. York testi

Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından bel ağrısı tedavisi için en güncel bilgilere ulaşmak için bitkisel tedavi ansiklopedimize bakın.